PLA ve ABS Filament Özellikleri :


Filament seçimi basacağınız parçanın kullanım yerine ve mukavemetine (sağlamlığına) göre tercih çeşitliliği gösterir. Genel olarak çoğu 3D Printer kullanıcısı PLA  yada ABS filament tercih eder. En çok tercih edilen madde PLA ‘ dır.


PLA Filament:


PLA ve abs  filamentler  birbirine çok benzerken; birbirinden çok farklı maddelerdir. PLA (polilaksit) mısır nişastası yada şeker kamışı gibi yenilebilir organik kaynaklardan üretilir. Nispeten doğaldır. Doğada rahatlıkla çözünebilir. Doğa dostudur.3D yazıcılar dışında, diş  implantları, gıda maddelerinin paketlenmesi  vb. insan sağlığının önemli olduğu meslek gruplarında da sıklıkla kullanılır. Yani PLA hem doğa dostudur. Hem de sağlığa zararı yoktur. Tabi bu noktada filamentin kalitesi çok önemlidir. Her sektörde olduğu gibi bazı filament markalarıda sağlıksız olabiliyor. Pla’nın diğer bir albenisiyse 3D yazıcıda kolay basılabiliyor olmasıdır. Tablaya yapışması kolaydır. Tabla ısısı Gerektirmez. Baskı sırasında koku yapmaz. Serttir ama ABS’ ye göre daha kırılgandır. Bu kırılganlığı göz önünde bulundurarak çizimlerinizi ona göre tasarlamalısınız. Örneğin çok küçük yerlere çok fazla baskı uygulamamalısınız. Yine de PLA ‘nın markası ve baskı sıcaklığı sağlamlığını etkiler.

 

ABS Filament:


ABS filament (akrilonitril bütadien stiren)  daha çok endüstriyel alanda kullanımı yaygındır. PLA ‘ya göre ABS, biraz daha mukavemetli ve esnediği zaman PLA  gibi bir anda  kırılmayan bir maddedir. geometrisine bağlı olarak biraz esnediğini görebilirsiniz. Isıya maruz kaldığında PLA’ ya göre daha dayanıklıdır. Yine PLA’ ya göre daha kolay zımparalanabilir. Yüzeyine aseton sürüldüğünde  yapısı değişir. Böylece dümdüz ayna gibi yüzeyler elde edilebilir. Petrol den yapılan bir madde olduğundan doğaya zararlıdır. 3D baskı sırasında koku yayar. ABS Filament basarken kapalı kasa bir yazıcı tercih etmek daha iyidir. Hem odaya koku çıkmaz. Hem de yazıcının içi sıcak kalır. ABS bir anda soğumak istemez. Eğer bir anda soğursa mazeme çekme yapar. ABS  insan sağlığına zararlıdır. Doğaya bırakıldığında yüz yıllarca çözünmez.  ABS’ nin basımı da biraz PLA’ya göre zordur. Sıcak tabla olmayan 3D yazıcılarda kullanılamaz(istisnalar hariç). Baskı sırasında çıkardığı koku baş ağrısına hatta solunum yollarında kalıcı hasar bırakabilir.

₺135,70 KDV Dahil
₺171,10 KDV Dahil
%21 İndirim
%21İndirim
Yeni Ürün
₺112,10 KDV Dahil
₺129,80 KDV Dahil
%14 İndirim
%14İndirim
Yeni Ürün
1